Apr 30, 2014 · The question asked how much is twelve pencils. So I knew 4 multiplied 3 is 12 so I multiplied 4 pencils by 3 and then there were three lots of 4 and if one lot of 4 was $3.00 then that means 12 pencils is $9.00. Conclusion: In conclusion I used the strategy of guess check and improve to get the answer of $9.00 by using three of the four operations. Feb 14, 2010 · Well you if you move forward 9 the first down you take 9(1) away from 24. That equals 15 then add 4(2) so 19 then take away 9(3) thats 10 the add 4(4) thats 14 then take away 9(5) thats 5 then add 4(6) thats 9 take aay 9(7) thats 0. So the answer would be 7 downs. Count every time you put 9 and 4. ArvindGuptaToys Maths mate 7 answers term 2 sheet 8. com. Gallery of Books And Toys courtesy Arvind Gupta the Toy Maker. Have fun and learn through Toys and Books Maths mate 7 answers term 2 sheet 8.

Displaying all worksheets related to - Maths Mate Mauve Term 2 Sheet 5. Worksheets are Maths mate skill builder, Maths mate skill builder, Maths mate grn e green teacher resource, Math mate answers cheat pdf. Click on pop-out icon or print icon to worksheet to print or download. Dec 11, 2013 · I added $1.50 until I got 45m and that was 3 times. 3 times $1.50 equals $4.50 for 45m. That makes the answer A because it cost less per metre. Posted in Maths Mate Problem Solving Question (MMPSQ) | Leave a reply